,

Löparveckan

Det är återigen dags att snöra på sig löparskorna för vår populära löparvecka i höst! Vi bygger vidare på ett välbekant upplägg och skapar löparglädje tillsammans med våra erfarna coacher. Tillsammans med våra profiler Anders Szalkai och Mustafa Mohamed samt 10–15 löparcoacher erbjuder vi fartgrupper för alla nivåer. Följ med och dela löparglädjen med oss!

Få 500kr rabatt per person.

Boka senast 31 maj. OBS! Gäller enbart nybokningar, vuxna resenärer och kan ej kombineras med andra rabatter eller erbjudanden.

Du får uppleva sköna löprundor, smarta tekniktips, snabba intervaller, nyttig backträning och fantastiska vyer under kustpasset. Varje dag möter vi dessutom solen under morgonjoggen på den milslånga stranden. Du kommer även erbjudas ett stort utbud av annan träning som exempelvis yoga och olika styrke- och fyspass. 

Monte Gordo erbjuder många uppmätta löpslingor i naturreservatet, på stranden och längs landsvägarna. Alldeles utanför vårt hotell börjar ett naturreservat med böljande skogsstigar som har perfekt underlag för löpning. Naturreservatet kantas av Monte Gordo i väst, Vila Real de San António och Spanien i öst, stranden och Atlanten i söder. Den milslånga stranden lämpar sig också väl för löpning av olika former, så som distans, intervaller och fartlek. Ebb och flod gör att stranden är hårt packad och löpupplevelsen stärks ytterligare av den minimala lutningen.

Det är inte ovanligt att personer som inte var förtjusta i löpning innan resan lämnar Monte Gordo som entusiastiska löpare!

Självklart erbjuder semesterdestinationen mer än bara träningsmöjligheter. Ibland är det underbart att helt enkelt slappna av och njuta av solen, stranden och god mat. Varför inte ta tillfället i akt att hyra en cykel och utforska området på egen hand? Området är rikt på vackra naturområden, charmiga strandrestauranger och en underbar strand som inbjuder till långa, avslappnade promenader. Vi tror på att leva ett balanserat liv där man får ta del av livets goda och samtidigt främjar hälsan.

Boka din plats Pris från16995 kr
Välj en resa i menyn
Välj en resa i menyn

Resefakta

Tab Contents

Våra reseledare

Exempelprogram (från hösten 2025)

Träningsprogram (exempel)

Lördag 10 Oktober

  • 11:00-20:00 Ca ankomster
  • 15:00 Shakeout run – samling utanför Dunamar
  • 16:30 Core – Plankan

Söndag 11 Oktober

  • 07:30 Morgonjogg/stavgång 30 min + rörlighet 15 min
  • 07:30 Yoga – Lilla träningshallen
  • 10:00 Välkomstmöte med efterföljande rundvandring – Konferensen
  • 11:30 HIIT – Gräsytan
  • 11:30 Core – Plankan
  • 15:00 Zumba – Plankan
  • 15:00 Skivstångsfys – Stora träningshallen
  • 15:00 Cirkelträning – Buren
  • 16:15 Löpning/Uppvärmningsdistans, löpskolning och löpstyrka
  • 17:45 YinYoga för löpare – Stora träningshallen
  • 20:30 Mingel i barnen på hotell Dunamar

Måndag 12 Oktober

  • 07:30 Morgonjogg/stavgång 30 min + rörlighet 15 min
  • 07:30 Yoga – Lilla träningshallen
  • 10:00 Löpning/20 km tröskelpass på ”Castro Marim rundan” i olika fartgrupper, alt 8 km Västra skogen med fartinslag
  • 10:15 Gympa – Plankan
  • 11:45 Cirkelträning – Buren
  • 11:45 Core – Gräsytan
  • 15:00 Afro/Latino – Plankan
  • 15:00 Strandfys – Stranden/Buren
  • 15:00 Kettlebells – Gräsytan
  • 16:15 Löpning/Distanslöpning ”återhämtning” ca 30 min i olika fartgrupper
  • 17:15 Yoga/Wabing för löpare – Lilla träningshallen
  • 20:00 Föreläsning – Konferensen

Tisdag 13 Oktober

  • 07:30 Morgonjogg/stavgång 30 min + rörlighet 15 min
  • 07:30 Yoga – Lilla träningshallen
  • 10:15 HIIT – Gräsytan
  • 10:15 Mobilitet för löpare – Plankan
  • 11:30 Flowtankpass – Stranden
  • 11:30 Skivstångsfys – Stora träningshallen
  • 11:30 Zumba – Plankan
  • 15:00 Löpning/Kortintervallpass på bana
  • 17:00 After Run – Strandbaren

Onsdag 14 Oktober

  • 09:00 Löpning/Långpass i Odeleite 10-14 km + alt springa hem 28 km med två fikastopp
  • 10:15 Skivstångsfys – Stora träningshallen
  • 11:30 Afro/Latino – Plankan
  • 15:30 Cirkelträning – Buren
  • 15:30 Core – Gräsytan
  • 16:30 YinYoga för löpare – Lilla träningshallen
  • 17:30 After Run med frågestund i baren på Dunamar

Torsdag 15 Oktober

  • 07:00 Morgonjogg 35-40 min
  • 07:45 Yoga – Stora träningshallen
  • 10:15 HIIT – Plankan
  • 10:15 Kettlebells – Lilla träningshallen
  • 10:15 Zumba – Plankan
  • 11:30 Strandfys – Stranden/Buren
  • 11:30 Mobilitet för löpare – Gräsytan
  • 15:00 Flowtankpass – Stranden
  • 15:00 Gympa – Plankan
  • 16:15 Löpning/Intervallstege med löpvila
  • 17:45 Yoga/Wabing för löpare – Lilla träningshallen
  • 20:30 Föreläsning: Prehab – löparskador med Hasse – Konferensen

Fredag 16 Oktober

  • 08:30 Kustpasset – 3 alternativ. 1) Trail 15 eller 8 km. 2) Trailrunda med utsikt dryg 5,4 km. 3) Direkt till byn och utsiktsjogg eller gång
  • 14:30 Hemfärd med buss
  • 16:30 Core – Gräsytan
  • 16:30 Återhämtningspass Yoga – Plankan
  • 20:30 Mingel och bubbel med bildvisning – Konferensen
  • Discokväll med Silent Disco – Konferensen

Lördag 17 Oktober

  • 07:00 Power Walk/Stavgång 30 min
  • 07:00 Yoga – Lilla träningshallen
  • 09:00 Löpning för de deltagare som åker hem sent/distanspass

Våra hotell

Hotell

Hotel Apartamento Dunamar

Dunamar ligger perfekt beläget direkt på stranden med privat in och utgång till stranden och ”boardwalken”.

Hotell

Alcazar Hotel & SPA

Alcazar ligger perfekt beläget nära naturreservatet med fina gång- och löpstigar och endast 350 meter bort finns den milslånga stranden. Restauranger, butiker och Monte Gordos lilla centrum ligger inom

Hotell

The Prime Energize Hotel

Prime Energize Hotel är ett nyöppnat hotell (2017) med 105 fräscha moderna rum. Atmosfären är ung, modern och vänlig.

Här finns ett begränsat antal hotell, en liten stadskärna med gågator, många restauranger, pubar och givetvis lite shoppingmöjligheter. Våra ledare tipsar gärna om var du hittar de bästa lunch- och middagsrestaurangerna, samt barer och kaféer. Cirka 250 meter från våra hotell finns en matbutik. I Monte Gordo hittar du även hyrbilsfirma, cykeluthyrning samt bussförbindelser för dig som vill upptäcka närområdena. 

För att bli motiverad och engagerad krävs en bra och inspirerande miljö. Vi vågar utlova optimala möjligheter och fantastiska omgivningar på Portugals natursköna Algarvekust.

Väder 

Tack vare golfströmmen är vintern i Algarve att likna vid en vårdag här hemma. I slutet av januari och februari blommar de vackra mandelträden, och framåt mars och april är våren långt gången och temperaturen som en normal svensk sommardag. Under oktober när kylan nått Sverige håller sig värmen kvar i Portugal och dagarna brukar bjuda på temperaturer kring dryga 20 grader. Klimatet är perfekt för fysisk aktivitet.

Utflykter

Vi förstår att du som är med kanske är nybörjare eller kanske bara har tränat lite grann. Vi anpassar därför nivån så att alla kan vara med utefter sina förutsättningar, men givetvis finns det mycket mer att göra än att träna. Ta dig runt med cykel och upptäck vackra naturområden och mysiga strandrestauranger. Utforska små trevliga städer, delta i populära Sangriaturen och njut av solen, stranden och maten. Vi främjar ett sunt liv med rätt till livets goda!  

Vila Real de San António ”Spanien-turen”

Sista staden innan den spanska gränsen är Vila Real de San António. Den har en pittoresk hamn med en underbar utsikt över floden Guadiana, som mynnar ut i Atlanten tre kilometer från Monte Gordo. En trevlig utflykt är att ta färjan över floden till den vackra spanska staden Ayamonte – den vita staden. Färden tar bara 20 minuter och här hittar du flera mysiga restauranger, kaféer, pubar och marknader för den som vill shoppa.

Heldagstur till Sevilla

I Sevilla som ligger ungefär två timmar bort med buss från Monte Gordo finns det mycket att upptäcka. Utforska den imponerande katedralen, vandra genom charmiga Santa Cruz-kvarteren eller besök det vackra palatset Alcázar. Njut av flamenco och andalusisk mat för en autentisk upplevelse.

Olhao

Olhao är det första samhället österut från provinshuvudstaden Faro. Olhao är en livlig hamnstad som bevarat sin karaktär. Staden är särskilt berömd för sina musslor och skaldjur och fiskmarknaden anses vara Algarves bästa.

After Work-out

Vi arrangerar varje vecka en gemensam After Work-Out på stranden där vi umgås och dricker en svalkande dryck i kvällssolen efter en dag av rörelse. Det är såklart inte speciellt ovanligt att det blir fler spontana häng i liknande anda för att avrunda dagen!

Njut av härliga rundor på några av Algarves bästa banor – vackra vyer, välskötta fairways och gott om tid för både spel och gemenskap. Allt är förberett – det är bara att ta klubborna och följa med ut på banan.


Golfpaket 2026

Tab Contents


Denna resa presenteras av

Se alla löparresor

12 mar 2027

Antarctica Marathon® & Half Marathon

Följ med på Antarctica Marathon® 2027 – Voyage Two, en exklusiv expedition.

8 okt 2026

World Marathon Majors

Bank of America Chicago Marathon

Följ med till USA:s tredje största stad och spring ett av världens mest ikoniska maratonlopp.

Festlig löparupplevelse

19 nov 2026

Beaujolais Vin-Marathon (42/21/13 km)

Beaujolais Marathon är inte bara ett lopp – det är en fest för kropp och själ.

25 sep 2026

World Marathon Majors

BMW Berlin Marathon

Vill du springa en snabb och trevlig höstmara är Berlin det perfekta resmålet.

17 apr 2026

World Marathon Majors

Boston Marathon

Boston Marathon är världens äldsta och det mest legendomspunna maratonloppet.

19 sep 2027

Buenos Aires Marathon

Säkra din plats till ett av Latinamerikas mäktigaste maratonlopp.

4 okt 2026

SuperHalfs

Cardiff Half Marathon

Spring Cardiff Halvmarathon och upptäck en stad där historia möter modern puls.

18 sep 2026

SuperHalfs

Copenhagen Half Marathon

Vill du springa genom en av Europas mest livfulla och charmiga städer?

7 mar 2027

SuperHalfs

EDP Lisbon Half Marathon

EDP Lisbon Half Marathon är en oförglömlig löpupplevelse i en av Europas mest levande huvudstäder.

4 apr 2027

SuperHalfs

Generali Berlin Half Marathon

Spring ett snabbt, stämningsfullt och minnesvärt halvmaraton.

3 apr 2027

SuperHalfs

Generali Prague Half Marathon

Spring genom en av Europas mest välbevarade huvudstäder.

13 dec 2026

Honolulu Marathon

Upplev tre ikoniska destinationer på en och samma resa: San Francisco, Honolulu och Los Angeles.

NYHET!

12 sep 2027

La Parisienne ♀️

La Parisienne har blivit ett av de största sportevenemangen i Frankrike, dedikerat enbart till kvinnor. Loppet har varje år lockat…

NYHET!

4 sep 2026

London – The Big Half

Vill du springa genom en av Europas mest klassiska städer?

10 okt 2026

Training Camp Portugal

Löparveckan höst 2026

Det är återigen dags att snöra på sig löparskorna för vår populära löparvecka i höst! Följ med och dela löparglädjen…

3 sep 2026

Médoc Marathon

Säkra din plats till 2026! Välj mellan helt paket inkl flyg eller halvt paket där du bokar eget flyg.

11 apr 2027

Paris Marathon

Paris Marathon är ett storslaget lopp som slingrar sig genom stadens ikoniska landmärken.

1 maj 2027

Patagonia Running Festival (50k/42k/21k/10k/5k)

Inbäddat längst ner i Sydamerika är Patagonien avlägset, kargt, hisnande vackert och garanterat att lämna dig andlös.

ENSTAKA PLATSER KVAR

28 mar 2026

Training Camp Portugal

PB-veckan med RW-podden

Gillar du att jaga tider? Blir du lite varm i kroppen av tanken på att slå ditt personliga rekord? Då…

NYHET!

25 apr 2027

RNR Madrid Marathon

Madrid Marathon är en energifylld löparupplevelse i en av Europas mest livfulla huvudstäder. Den varierade banan tar dig genom Madrids…

Nyhet!

21 mar 2027

Rom Marathon

Upplev ett marathonlopp förbi stadens alla sevärdigheter.

WMM-Kandidat 2027

19 maj 2026

World Marathon Majors

Sanlam Cape Town Marathon

Kandidat till Abbott World Marathon Majors. Loppet visar upp Kapstaden från sin bästa sida.

WMM-kandidat 2027

3 dec 2026

World Marathon Majors

Shanghai Marathon

Kandidat till Abbott World Marathon Majors. Spring i en av världens mest dynamiska storstäder.

2 nov 2026

St Barth & Gustavialoppet

Följ med på en resa som slår det mesta – en perfekt kombination av löpning, sol och bad av högsta…