750 kr boka tidigt rabatt fram till 31 oktober. ange rabattkod ”bokatidigt” vid bokning.
Resan är möjlig att kombinera med våra ordinarie seniorveckor till Portugal ’Starka Seniorer i Portugal’ (24 feb-16 mars) med en möjlig reslängd om 4-6 veckor.
Vårt Longstay-koncept är tillbaka!
Unna dig själv en välbehövlig paus från den kyliga vintern och byt ut vintermörkret mot en träningsresa i Monte Gordo som garanterar ett betydligt behagligare klimat och fler soltimmar.
Longstay-konceptet innebär att du inte bara reser på en vanlig semester, utan stannar kvar under en längre period för att verkligen ta del av det bästa destinationen har att erbjuda. Konceptet på plats är taget från våra träningsresor men här är träningsdelen inte fullt lika intensiv med färre antal pass och mer tid för återhämtning. Longstay utgår från att man är borta tre veckor men går givetvis även att kombinera med våra ordinarie Training Camp-veckor.
Vårt mål är att skapa en träningsresa för seniorer som kombinerar aktivitet, avkoppling och social samvaro i en fantastisk miljö.
Under februari erbjuder Algarvekusten perfekt väder för ett liv fullt av aktiviteter på semestern. Här kan du delta i en rad olika gruppträningsaktiviteter, som yoga, dans, stavgång och styrketräning.
Vi vill erbjuda dig en variationsrik träningsupplevelse som passar din egen nivå och intressen. Vi tror på att skapa en balans mellan aktivitet och vila, och därför har vi också inkluderat mycket tid för avkoppling och egen tid i resans program.
Det handlar inte bara om den fysiska aspekten utan lika mycket om den sociala. Vi strävar efter att skapa en varm och välkomnande atmosfär där du kan träffa likasinnade människor och njuta av trevligt sällskap. Under resan kommer du att ha möjlighet att skapa nya vänskapsband och dela upplevelser med andra resenärer som delar ditt intresse för en aktiv och hälsosam livsstil.
Det går alldeles utmärkt att resa själv, som par eller som grupp. Om du reser själv kan du välja mellan att ta del i dubbelrum, då paras du ihop dig med annan ensamresande resenär av samma kön, eller så väljer du att boka enkelrum.
Boka din plats idag och ge dig själv den perfekta kombinationen av sol, träning, avkoppling och social samvaro.
Exempelprogram Longstay
(Klicka på programmet för att förstora det.)
På plats finns 2-3 instruktör som håller i ca 2-4 pass/aktiviteter om dagen. Det kommer även att anordnas spännande utflykter, till exempel ”bergspasset” – en härlig utmanande vandring på stigar i bergen. Vi kommer även att hålla i sociala kvällsaktiviteter som frågesporter och kanske ett glas cava på någon trevlig bar. För den som vill finns även möjlighet att spela golf, tennis eller padel.
Hotell (Dunamar Apartments)
HOTEL APARTEMENTO DUNAMAR ****
Av. Infante D. Henrique, Monte Gordo – Algarve Portugal
Tel: (+351) 281 530 000
Boendet på hotell Dunamar ligger perfekt beläget direkt på stranden med privat in och utgång till stranden och ”boradwalken”. Dunamar är ett lägenhetshotell som ligger intill naturreservatet med fina gång- och löpstigar och bara minuters promenad till restauranger, butiker och Monte Gordos lilla centrum. Hotellet har bra service, stora gemensamma ytor med bar, restaurang och en stor solterrass med två pooler. Gratis Wi-Fi i hela hotellet. Frukost och middag ingår i hotellets gemensamma matsal.
Hotellet har en nyrenoverad spaanläggning med inomhuspool och gym. Gymmet ingår i priset för alla Springtime-resenärer.
För dig som reser på egen hand finns möjligheten att boka en 2-rumslägenhet för 2 personer med Side Sea View. I så fall kommer du att paras ihop med annan ensamåkande Springtime-resenär (av samma kön), eller så väljer du att boka enkelrum.
Lägenheterna:
Alla lägenheter består utav ett sovrum samt ett kombinerat vardagsrum och kök. Utrustning för att laga mat samt kylskåp och frys finns i alla lägenheter vilket är mycket fördelaktigt vid en Longstay-vistelse. Lägenheterna har gratis Wi-Fi, luftkonditionering och balkong med utsikt över Atlanten eller Monte Gordo (Side Sea View).
I vardagsrummet finns en bäddsoffa där en 3:e person kan sova.
Monte Gordo
Välkommen till Monte Gordo, en tidigare slumrande fiskeby som numera är en populär semesterort, tre kilometer från den spanska gränsen. Under vår och höst är här gott om plats på stränderna och perfekt klimat för oss som tränar. Med den vidsträckta pinjeskogen i ryggen och milslånga stranden framför dig har du de bästa förutsättningarna för en lyckad träningsresa.
Här finns ett begränsat antal hotell, en liten stadskärna med gågator, många restauranger, pubar och givetvis lite shoppingmöjligheter. Våra ledare tipsar gärna om var du hittar de bästa lunch- och middagsrestaurangerna, samt barer och kaféer. Cirka 250 meter från våra hotell finns en matbutik. I Monte Gordo hittar du även hyrbilsfirma, cykeluthyrning samt bussförbindelser för dig som vill upptäcka närområdena.
För att bli motiverad och engagerad krävs en bra och inspirerande miljö. Vi vågar utlova optimala möjligheter och fantastiska omgivningar på Portugals natursköna Algarvekust.
Förutom de utomordentliga träningsmöjligheterna finns det även mycket annat att göra. Det finns flera små trevliga städer att besöka och fina utflykter du kan göra, allt inom några mils avstånd från vårt hotell. Några exempel nedan:
VILA REAL DE SAN ANTÓNIO – ”SPANIEN-TUREN”
Sista staden innan den spanska gränsen är Vila Real de San António. Den har en pittoresk hamn med en underbar utsikt över floden Guadiana, som mynnar ut i Atlanten tre kilometer från Monte Gordo. En trevlig utflykt är att ta färjan över floden till den vackra spanska staden Ayamonte – den vita staden. Färden tar bara 20 minuter och här hittar du flera mysiga restauranger, kaféer, pubar och marknader för den som vill shoppa.
HELDAGSTUR TILL SEVILLA
I Sevilla som ligger ungefär två timmar bort med buss från Monte Gordo finns det mycket att upptäcka. Utforska den imponerande katedralen, vandra genom charmiga Santa Cruz-kvarteren eller besök det vackra palatset Alcázar. Njut av flamenco och andalusisk mat för en autentisk upplevelse.
OLHAO
Olhao är det första samhället österut från provinshuvudstaden Faro. Olhao är en livlig hamnstad som bevarat sin karaktär. Staden är särskilt berömd för sina musslor och skaldjur och fiskmarknaden anses vara Algarves bästa.
Flygtider och flyginformation
Flygtider: Flygtiderna är preliminära och kan komma att ändras.
Bagage: Med SAS får varje resenär ha 1 väska á 23 kg incheckat bagage samt 8 kg som handbagage (undantag med SAS Plus). Har du golfbag eller annan skrymmande utrustning måste detta betalas för på flygplatsen eller förbokas via SAS.
Anslutningspaket:
Anslutningspaket med SAS till Arlanda t/r inkl. 1 övernattning på Arlanda Hotellby. Detta paket kan köpas från de orter SAS trafikerar. Flyg bokas så att det passar avgång till Faro. Vid bokning ange önskad avreseort i kommentarsfältet.
Pris: 2450 kr
Uppgradering till SAS Plus Önskar du uppgradera din resa till SAS Plus kostar detta 550 kr per väg och per person (i mån av plats). Då får du ta med dig 2*23 kg och du sitter i den främre delen av planet. Det ingår även en varm måltid på planet, Fast Track på flygplatsen och tillgång till SAS Lounge (på de flygplatser där en sådan finns). Det finns ingen SAS Lounge på flygplatsen i Faro.
Bra att veta!
Apotek Akutmottagningar och apotek finns i Monte Gordo. Det finns alltid apotek som har jouröppet på helger och kvällar.
Dricks Är du nöjd med servicen och måltiden är det normalt att lägga omkring 5–10 procent i dricks.
Dricksvatten Kranvattnet är drickbart, men smakar inte som det vi är vana vid.
Elektricitet 220 volt och samma typ av kontakter som i Sverige, så ingen adapter behövs.
Pass och visum Vid inresa som vanlig turist och svensk medborgare är det inte nödvändigt med visum till Portugal. Men kontrollera att ditt pass är giltigt innan du reser.
Ringa hem Landskoden till Sverige är 0046 och Portugal är 00351.
Tidsskillnad Minus en timme (GMT).
Valuta och kreditkort Valutan i Portugal är Euro. Kreditkort som VISA och Mastercard kan användas på de flesta restauranger, hotell och butiker. Bankomater är vanliga och kallas Multibanco (MB).
Larmnummer Vid nödfall lokalt, ring 112 för polis, brandkår och ambulans och be att få tala med en engelsktalande person.
Öppettider Generellt har butiker öppet 9.00-19.00, måndag till fredag och till 13.00 på lördagar, men många butiker och varuhus i städerna har öppet längre än så. Mindre butiker har ofta lunchstängt mellan 13.00- 15.00. Bankerna är vanligtvis öppna 08.30 -15.00, måndag till fredag. Växlingskontoren har däremot ofta kvällsöppet sju dagar i veckan. Det finns gott om uttagsautomater. De flesta affärer, hotell och restauranger tar kort.
Flygbolag: SAS Avreseort: Arlanda – (Köpenhamn & Landvetter på förfrågan) Ankomstort: Faro Resdag: Lördag Reslängd: 3 veckor (möjligt att förlänga vistelsen med ytterligare 1-3 veckor under våra ordinarie seniorveckor.) Transfertid: Ca 45 minuter från flygplatsen till hotellet. Boende: Dunamar Apartments Måltider: Halvpension (frukost & middag). Alla hotellrum innehar även pentry.
Detta ingår i din resa:
* Flyg t/r inklusive alla skatter och bagage
* Transfers t/r flygplats-hotell
* Logi på valt hotell & rumskategori
* Halvpension (frukost & middag)
* All träning och föreläsningar enligt program samt bergspasset
Utflykter bokas på plats till självkostnadspris.
Har du frågor? Välkommen att kontakta oss på
info@springtime.se
Lämna en recension