RESELEDARE OCH LOKALA GUIDER
Springtime har 2 reseledare på plats, Anders och Hasse, bägge var med i Sydney 2025. Alla resenärer och ledare bor på Hilton. Vi har träfftider just för dig, se tiderna i programmet.
Där har du möjlighet att få tips, hjälp och råd. Ta hjälp av ledarna om du har frågor, de är där för att se till att just din vistelse ska bli så minnesvärd som möjligt. På utflykterna och flygplatstransfers har vi lokal guider som talar engelska.
Viktig informationsträff på fredag klockan 17.00. Dryck och snacks erbjuds. Här träffar ni de andra resenärerna som reser med Springtime.
Frukost ingår och serveras i Glass Brasserie 06.30-10.00.
På söndagen från 04.00.
MORGONJOGG
På fredag och lördag morgonjoggar vi mycket lugnt, alla kan vara med, samling i lobbyn klockan 07.00. Detta är givetvis frivilligt men mycket trevligt. Under morgonjoggen bekantar vi oss bland annat med målgången framför det klassiska operahuset. Häng med!
KRYSSNING
Samling i lobbyn klockan 15.30 på lördag. Vi tar en promenad till båten. Ingår för alla. Lättare tilltugg och 1 drinkbiljett ingår. Boarding klockan 16.00
Date: Saturday 29 August 2026
Departure Time: 04.30pm
Vessel: Jackson
Location: Darling Harbour – King Street Wharf 1
Google Maps Link: https://maps.app.goo.gl/MDB4424JPG8TRq1a7
Biljett till kryssningen delas ut på fredagsinformationen.
EL/MOBIL
I Australien så har man spänningen 240 V och frekvensen 50 Hz i väggarna. Stickkontakten är av typ I och då måste man ha en adapter för att kunna använda sig av medhavda apparater. Stickkontakterna går också under namnet AS/NZS 3112.
Typ I-kontakten har två snedställda platta stift och ibland ett tredje vertikalt jordstift.
VÄDER
Mycket stora variationer kan förekomma. Medeltemperaturen för augusti/september är 10-19 grader. Regn förekommer.
Ta med löparkläder för alla väder.
VALUTA
AUD används. Kontokort kan i princip användas överallt. Antingen att betala med eller att ta ut AUD-dollar från automater.
FÖRSÄKRINGAR
Vänligen kontrollera så att du har en bra reseförsäkring. Har du en hemförsäkring kan det vara en god idé att kontrollera vad som innefattas under resan.
INRIKESFLYG RUNDRESORNA
2 September
Sydney-Ayers Rock. Quantas flight QF728 09.30-12.40. Biljetterna mejlas separat.
4 September
Ayers Rock-Cairns Quantas flight QF1964 10.15-13.15. Biljetterna mejlas separat.