Om Resan

Senior vandringsvecka till Bad Gastein 20-27 september 2025

Senior vandringsvecka till Bad Gastein 
Datum: 20-27 september 2025

Upptäck vårt spännande nya resmål Bad Gastein på en senior vandringsresa! Vi kombinerar vacker vandring i Alperna med återhämtningspass på hotellet med inspirerande ledare. En av dagarna upptäcker vi Salzburg.

Gasteinerdalen och Bad Gastein är beläget mitt i nationalparken Hohe Tauern som flera gånger utsetts till ett av Österrikes absolut vackraste naturområden. Här blandas grönskande dalgångar med höga bergsmassiv, vilket ger dramatiska skiftningar i naturen som inbjuder till vandringar, utflykter och aktiviteter.

Naturen i Gasteinerdalen och Bad Gastein betraktas av många som Alpernas vackraste. Den inbjuder till underbara vandringar med oförglömliga naturupplevelser.  Välj mellan lugna promenader, eller medelsvåra vandringar. Vandringarna leds alltid av utbildade vandringsguider som har stor kännedom om vandringsområdena i Gasteinerdalen, som vet alla smultronställen och spännande historier om orten.
På vandringsdagarna startar vi morgonen med en god frukost innan vi samlas för att noggrant gå igenom dagens vandring. Vi tittar på väderutsikterna, visar höjdkurvor, ­pratar igenom olika svårighetsgrader och uppskattade tider för ­dagens olika vandringar. Efter en härlig vandringsdag samlas vi för en trevlig ”After Walk” på Silver Bullets sköna terrass.

Tillbaka på hotellet efter en härlig dag i alperna erbjuds återhämtningspass. 

Den fria dagen bjuder in till alternativ av utflykter som tex till Venedig eller till att ha en dag och njuta och strosa runt i byn Bad Gastein som vi bor i. Ett tips är att vila benen med ett besök på byns bad och spaanläggning med varma källor på Felsentherme.
Här finns tusentals kvadratmeter spa-område med flera sorters bastus, ångbad, relaxområden, gym, vattenrutschkanor och uppvärmda pooler; både inne och utomhus.

Vattnet på spa-anläggningen Felsentherme kommer direkt från de underjordiska källorna uppe i bergen, och är rikt på mineraler vilket har en välgörande effekt på både kropp och själ. Det helande termalvattnet tillsammans med den friska alpluften och utsikten över de omkringliggande bergen gör ett besök på Felsentherme till en magisk upplevelse.

Fantastisk närproducerad mat  

Man kan vara säker på att en vecka i Bad Gatein kommer bjuda på mängder av fantastiska mat- och vinupplevelser. Här står närproducerade, färska råvaror på menyn, både på de trevliga restaurangerna i byn och de mysiga hyttorna uppe i bergen. Lokalborna är stolta över traditionella rätter så som kaiserschmarrn, pinfärsk chark, schnitzel och kasnockn  – men de blandar också in internationella smaker, goda sallader och vegetariska alternativ. Här äter njuter man av fantastisk mat från morgon till kväll, och för den som är sugen bjuds det ofta på hemmagjord snaps efter maten!   

 

Ingår i resan:

  • Flyg T/R Stockholm, Köpenhamn, Göteborg – Salzburg 
  • Transfer T/R Salzburg – Bad Gastein med guide
  • Boende i 7 nätter på Hotel Salzburger Hof****+ i vald rumskategori
  • Stor frukostbuffé varje morgon
  • 7 st högklassiga 5-rätters middagar
  • 4 dagar vandring inkl. lunch och guide (går att välja mellan lättare/svårare)
  • Utflykt till Salzburg
  • Tillgång till hotellets 2 SPA-avdelningar
  • Reseledarservice 

Tillval: 

  • Avbeställningsförsäkring, 7% av resans pris med Gouda
  • Utflykter fria dagen

 

Resan är ett samarbete med STS Alpresor